www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatek dochodowy   »   Kara za opóźnienie w złożeniu zaznania PIT.

redakcja 16 lutego 2011 Kara za opóźnienie w złożeniu zaznania PIT.

Niestety, zasadą polskiego postępowania administracyjnego jest tzw. względna nierówność stron postępowania – co oznacza, że organ administracji publicznej znajduje się na pozycji uprzywilejowanej. Nie ponosi więc tak negatywnych skutków swojej bezczynności jak strona postępowania. Sądzić należy, że ta sytuacja winna ulec zmianie i urząd powinien ponosić wszelkie (tzn. takie jak strona) konsekwencje zarówno swojej bezczynności, jak i innego rodzaju negatywnych działań.

Czas do końca kwietnia 

Podatnicy mają do końca kwietnia czas, aby złożyć PIT za ubiegły rok. Jest wiele sposobów, aby to zrobić. PIT możemy zanieść osobiście, wysłać pocztą, elektronicznie ( z podpisem lub bez podpisu elektronicznego )

Grzywna za opóźnienie

Podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie urzędowi skarbowemu zeznania, naraża się na sankcje karne skarbowe. Takie zachowanie - zgodnie z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego - kwalifikowane jest jako wykroczenie skarbowe. Grozi za nie grzywna. Grzywna nałożona na podatkia nie może przekraczać podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. 

Uchylanie się od opodatkowania 

Zgodnie z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego. Podatnikowi, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa zeznania, przez co naraża podatek na uszczuplenie, grożą poważne sankcje karne skarbowe. Jeśli taki czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo skarbowe, można nawet trafić do więzienia. Karami za nie jest bowiem grzywna do 720 stawek dziennych, pozbawienie wolności albo obie te sankcje łącznie.

www.brpo.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podatek dochodowy PIT kara
Ocena: 4,04
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1573    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres