www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Pozostałe   »   Pozostałe   »   Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, co powie Ci Księga wieczysta!

redakcja 11 grudnia 2014 Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, co powie Ci Księga wieczysta!

Czego dowiemy się z każdego z 4 działów księgi ?

Dział I, (dział 1-O) pozwala zweryfikować, którą nieruchomość opisuje księga wieczysta. Czy aby na pewno jest nią nieruchomość, której kupnem jesteśmy zainteresowani?

Dział I-Si, zawiera spis praw związanych z własnością. Tu znajdziemy odpowiedź na pytanie jakie prawa są przypisane do prawa własności, które chcemy kupić . Może to być np. udział w częściach wspólnych budynku oraz udział w prawie do gruntu, na którym posadowiony jest budynek. Może tu też być wpisana służebność gruntowa na rzecz naszej nieruchomości, czyli np. prawo do przejazdu przez działkę sąsiada, celem dojazdu na naszej nieruchomości

Tu też dowiemy się jaki jest status prawny działki gruntu, na której stoi nieruchomość. Czy jest to prawo własności czy też prawo użytkowania wieczystego. W drugim wypadku należy mieć na uwadze, że wiąże się to z coroczną opłatą, którą będziemy musieli opłacać w urzędzie gminy.

Dział II,  ujawnia  właściciela nieruchomości. Tu przeczytamy czy osoba podająca się za właściciela jest nią w rzeczywistości oraz czy może prawnie rozporządzać nieruchomością.

Dział III, pokazuje ograniczone prawa rzeczowe (z wyjątkiem hipotek), prawa osobiste i roszczenia ciążące na nieruchomości. Tu możemy zobaczyć czy nieruchomość jest obciążona  służebnością gruntową lub osobistą.Przykład: nasza  nieruchomość może być obciążona prawem tzw. drogi koniecznej, co ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości sąsiedniej, która ma status nieruchomości władnącej. Co oznacza w praktyce, że sąsiedzi mają prawo przejeżdżać przez naszą działkę, aby dostać się do swojej posesji.


W dziale III powinny zostać ujawnione także służebności osobiste, czyli mające na celu zaspokojenie potrzeb osób fizycznych. Właściciel nieruchomości może takie prawo ustanowić na rzecz osób trzecich.

Przykład: prawo dożywocia, które mówi o tym, że osoba bliska właścicielowi może mieszkać w lokalu do swojej śmierci. Co oznacza, że taka osoba w przypadku sprzedaży mieszkania musi wyrazić  zgodę na jego zbycie. W przeciwnym wypadku będziemy ponosić koszty utrzymania „dożywotnika” razem ze sprzedającym. 

Dział IV, obciążenia finansowe nieruchomości. To bardzo ważny dział księgi wieczystej! Kupując mieszkanie  z wpisaną hipoteką musimy liczyć się z tym, że wierzyciel, najczęściej bank będzie mógł domagać się od nas spłaty zadłużenia ciążącego na nieruchomości. Zadłużenie hipoteczne pozostaje na nieruchomości pomimo zmiany jej właściciela, ponieważ to nieruchomość stanowiła majątkowe zabezpieczenie udzielonej pożyczki bądź kredytu, a nie osoba właściciela.

Jeśli nadal masz wątpliwości jak czytać księgę wieczystą, zyskasz pewność korzystając z usług dedykowanych obsłudze rynku nieruchomości, oferowanych przez portal DomBezAgenta.pl.

Opracowanie: Katarzyna Buława
Portal DomBezAgenta – pierwszy w Polsce, profesjonalny portal łączący kupujących i sprzedających nieruchomości bezpośrednio i bez prowizji!

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: księga wieczysta tekst sponsorowany
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1581    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres