www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Wydarzenia   »   Nowa ustawa konsumencka: Akcja edukacyjna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

redaktor 03 listopada 2014 Nowa ustawa konsumencka: Akcja edukacyjna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz wątpliwości dotyczące zakupów przez Internet, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w tradycyjnym sklepie - odwiedź serwis, który pomoże przygotować twoją firmę do zmian prawnych ? zaprasza Ministerstwo Sprawiedliwości, które dołącza się do działań UOKiK promujących nowe prawo.

Utworzona strona internetowa  podaje stan prawny, który będzie obowiązywał  od 25 grudnia 2014 roku.  Podane tam informacje dotyczą  praw konsumentów i obowiązków  sprzedawców.

Najważniejsze zmiany, o których powinni wiedzieć e-sprzedawcy:

 1. Wydłużenie czasu na odstąpienie kupującego od umowy zawartej przez Internet (czyli na odległość) oraz na pokazie (czyli poza lokalem przedsiębiorstwa) z 10 do 14 dni.
 2. Uregulowanie kwestii kosztów odesłania towaru. Warto wiedzieć, że w sytuacji rezygnacji z zakupów - to konsument poniesie koszty odesłania towaru, a sprzedawca zwróci oprócz ceny produktu także koszt jego wysłania, ale tylko najtańszy przez siebie oferowany.
 3. Zapłata za zmniejszenie wartości towaru. Konsument ma prawo obejrzeć dostarczony towar w taki sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym. Jeżeli rzecz nie spełnia jego wymagań, nie może używać jej dowolnie. Gdy tak się stanie i klient będzie chciał odstąpić od umowy, przedsiębiorca ma prawo obciążyć go dodatkowymi kosztami w związku ze zmniejszeniem wartości towaru.
 4. Jasne terminy zwrotu kosztów zakupu. Jeśli konsument zrezygnował z e-zakupów i wysłał oświadczenie, to sprzedawca będzie miał prawo wstrzymać się ze zwrotem  pieniędzy za rzecz oraz kosztów jej wysyłki do czasu otrzymania od konsumenta towaru lub potwierdzenia jego nadania.
 5. Dodatkowe koszty zakazane. Za skorzystanie z określonej formy płatności przedsiębiorcy nie wolno żądać od konsumenta opłaty przewyższającej koszty poniesione przez sprzedawcę z tego tytułu. Dodatkowa opłata – np. za płatność kartą – nie może być wyższa od prowizji, którą uiści w związku z tym sprzedawca.

Ministerstwo Sprawiedliwości  zachęca przedsiębiorców   do pobierania gotowych formularzy ze strony www.prawakonsumenta.uokik.gov.pl – dotyczących m.in. obniżenia ceny, zwrotu towaru, odstąpienia od umowy zawartej na odległość, które ułatwią konsumentom korzystanie z ich praw, a przedsiębiorcom – wywiązanie się z obowiązków.

Najważniejsze zasady zawierania umów z konsumentami  zawierają  najnowsze publikacje:

 1. „ Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców” oraz,
 2. „ Vademecum konsumenta” a także ulotki:
 3. „ Zakupy przez Internet”,
 4.  „Jak kupować”.

 Są one do pobrania ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości albo z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 Żródło: Ministerstwo Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl .

 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: UOKIK poradnik konsumenta nowa ustawa konsumencka prawo e-commerce
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
 • Wykwalifikowani prawnicy
  i adwokaci
 • Zrozumiały język
 • Bezpłatne pytania dodatkowe
 • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres