www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Windykacja   »   Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców

redaktor 22 listopada 2011 Odpowiedzialność dzieci za długi rodziców

 Moje Pytanie brzmi : jak wygląda moja sytuacja czy ja będę mógł zostać pociągnięty  do odpowiedzialności a co za tym idzie do spłaty tych wszystkich długów ? 


Odpowiedzialność za długi  za życia matki

Jeżeli nie były poręczane przez Pana żadne  kredyty, wtedy nie ponosi się za nie odpowiedzialności za życia matki. Z pytania wynika, że „(…) jako syn długi niespłaconych kredytów mogą przejść na mnie jak również może zostać zajęte moje mienie  i część pensji przez komornika”. Owszem ,komornik może przyjść, ale egzekucja nie  dotyczy Pana  rzeczy ani wynagrodzenia za pracę.  

Komornik w czasie  swojej pracy  musi  bowiem przestrzegać określonych prawem procedur. Przykładowo nie może zajmować rzeczy, które nie należą do dłużnika. Każdą czynność komornika można zaskarżyć na podstawie art. 767 par.1 Kodeksu postępowania cywilnego  do wydziału sądu rejonowego przy którym działa komornik.  

………i po jej śmierci

W przypadku śmierci kredytobiorcy, bank  który udzielił kredytu zawsze dochodzi od spadkobierców jego spłaty. Na podstawie art.922 par.1 Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.) prawa i obowiązki  zmarłego  z chwilą jego śmierci  przechodzą na spadkobierców. Oni są zobowiązani wtedy go jego  spłaty.

Spadek można  przyjąć lub odrzucić

Zgodnie z art. 1012 K.c. spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) lub przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) albo spadek odrzucić.

Kiedy ?

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku  składa w sądzie lub u notariusza  w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym kiedy dowiedział się o  powołaniu do dziedziczenia ( art.1015 par.1 K.c.)

 Co wtedy ?

Osoba, która odrzuciła spadek zostaje  wyłączona z dziedziczenia (art.1020 K.c.). W jej miejsce wchodzą  wtedy dzieci i wnuki. Mogą oni przyjąć ten spadek lub go odrzucić. Co istotne, gdy spadkobiercą jest osobą małoletnia, wtedy  brak oświadczenia w terminie sześciu miesięcy jest wtedy jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Małoletnie dziecko nie przejmie długów osoby zmarłej, jeżeli w jego  imieniu oświadczenie o  odrzuceniu spadku złożą rodzice. Wcześniej muszą uzyskać na to zezwolenie sądu rodzinnego. Odrzucenie spadku jest to czynność, która przekracza zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego dziecka, które pozostaje pod władzą rodzicielską (art. 101 par. 3 KRO). W razie braku zezwolenia notariusz ani sąd spadku nie przyjmie powyższego oświadczenia.

Podstawa prawna:

- art.922 par. 1 K.c.;
- art. 1012  K.c.;
- art. 1015 par.1 K.c.;
- art. 1020 K.c;
- art. 101 par.3 KRO;
- art. 767 K.p.c.

Stan prawny na 22 listopada 2011 roku

SPRAWDŹ : Zabezpieczenie małoletniego dziecka przed zobowiązaniami zmarłego 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: bank spadek długi
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres