Pełnomocnik z urzędu
Pracownik ma prawo do ubiegania się o przyznanie pełnomocnika z urzędu. Wynika ono z treści art. 117 par. 4 zd. 1 K.p.c : „Wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego strona zgłasza wraz z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych lub osobno, na piśmie lub ustnie do protokołu, w sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy”. Dołącza oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania sporządzone według ustalonego wzoru (art. 117 [1] par. 1 K.p.c.). Sąd w tym przypadku decyduje o tym, czy istnieje potrzeba ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Bierze on wtedy pod uwagę złożoność sprawy pod względem prawnym. Czytaj więcej na temat pełnomocnika z urzędu ....
Nie każdy zostanie pełnomocnikiem
Pracownik chce ustanowić pełnomocnictwo w sprawie w sądzie pracy dla nie spokrewnionej z nim rodziny. Synowa, teść lub teściowa nie mogą reprezentować pracownika w sądzie pracy, ponieważ łączy ich z pracownikiem stosunek powinowactwa. Ustawodawca w art. 87 par. 1 K.p.c nie wymienia bowiem powinowatych.
Przedstawiciel związku, inspektor, pracownik
Ponadto na podstawie art. 465 par. 1 K.p.c. pełnomocnikiem pracownika może być przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony. Z wyroku SN z dnia 22 sierpnia 2003 r., I PK 214/02 (OSNP 2004, nr 16, poz. 282) wynika, że pełnomocnikiem procesowym pracownika może być tez przedstawiciel związku zawodowego, w którym pracownik nie został zrzeszony.
Tutaj znajdą Panstwo wzory pełnomocnictw procesowych do pobrania.