Ustawa wprowadza do prawa polskiego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów. Powyższe oznacza, że prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą jednakowe w całej UE.
Prawa konsumenta
Ustawa określa prawa przysługujące konsumentowi, a w szczególności:
a) obowiązki przedsiębiorcy zawierającego umowę z konsumentem,
b) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa,
c) zasady i tryb wykonywania przysługującego konsumentowi prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa oraz
d) zasady i tryb zawierania z konsumentem umowy na odległość dotyczącej usług finansowych.
... i korzystne zmiany
Ustawodawca wydłuża prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość z 10 do 14 dni. Zakłada także wymóg uzyskania wyraźnej zgody konsumenta na wszelkie dodatkowe płatności. Co ważne, Konsument, który kupi wadliwy produkt, składając reklamację będzie mógł wybierać między naprawą, wymianą, obniżeniem ceny a odstąpieniem od umowy. Jeżeli towar kupuje przedsiębiorca , wtedy po jednokrotnej nieudanej naprawie lub wymianie może towar zwrócić i żądać oddania pieniędzy.
Sprawdż:
Ustawa o prawach konsumenta: Sejm przyjął dwie poprawki Senatu
Okres wyczekiwania na wejście ustawy
Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu 6 miesięcy jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP (vacatio legis) ponieważ przedsiębiorcy, klienci oraz organizacje broniące praw konsumentów muszą mieć czas na zastosowanie przepisów w praktyce. Jesienią br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów planuje przeprowadzić kampanię reklamacyjną po to, żeby zwiększyć świadomość uczestników rynku na temat nowych przepisów.
Żródło: www. prezydent.pl, uokik.gov.pl