www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   ZUS / Ubezpieczenia społeczne   »   Umowa zlecenie a ciąża - czy możliwe jest zwolnienie lekarskie ?

redaktor 17 listopada 2011 Umowa zlecenie a ciąża - czy możliwe jest zwolnienie lekarskie ?

Umowa zlecenia jest unormowana w art. 734 i następnych Kodeksu cywilnego. Nie stosuje się do niej art. 92 par.1 Kodeksu pracy, który dotyczy wypłaty wynagrodzenia za 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego ze środków pracodawcy oraz  póżniejszej kontynuacji wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS.

Ubezpieczenie obowiązkowe

Na podstawie art.6 ust.1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 pażdziernika  1998 r. systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz.1585) zleceniodawca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Ma on wtedy zagwarantowaną bezpłatną opiekę lekarską, lecz za otrzymane zwolnienie lekarskie nie dostanie zasiłku chorobowego.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zleceniobiorca może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i wtedy za okres zwolnienia lekarskiego będzie miał prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni  nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Powyższe wynika z art.11 ust.2  niniejszej ustawy  w powiązaniu z art. 4 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 25 czerwca  1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512).

Ważne!

Do okresu ubezpieczenia wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła  30 dni albo była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Podsumujmy

W omawianym przypadku, w czasie realizacji umowy zlecenia  można  korzystać ze zwolnienia lekarskiego tym, że jeżeli z niniejszej umowy nie były opłacane składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, wówczas za okres zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Podstawa prawna:

- art.6 ust.1 pkt 4, - art.11 ust. 2 Ustawy z dnia 13 pażdziernika 1998 r. systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz.1585);
- art. 4 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 25 czerwca  1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512)

Stan prawny na 17 listopada 2011 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: zwolnienie lekarskie zasiłek chorobowy umowa zlecenia
Ocena: 2126,66
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1