Aby skutecznie dochodzić swoich praw przed sądem cywilnym należy w pierwszej kolejności sporządzić prawidłowo pismo procesowe - najczęściej pozew. W sprawach o prawa majątkowe, powinien on między innymi zawierać oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna (art. 187 § 3 KPC).
Brak oznaczenia wartości przedmiotu sporu, zgodnie z art. 130 KPC, skutkuje wezwaniem strony do uzupełnienia pisma procesowego w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie tego terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Nie wywołuje ono wówczas żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.
Świadczenia powtarzające się
Ustawodawca wskazuje wytyczne, według których należy obliczać wartość przedmiotu sporu. W pierwszej kolejności podaje się ją w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego (art. 1261 § 3 KPC). W Pana przypadku, ponieważ świadczenia alimentacyjne to świadczenia powtarzające się, należy zastosować art. 22 KPC, który stanowi, że w sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok – za cały czas ich trwania.
Wspomniał Pan również, że współmałżonka nie wywiązuje się z obowiązku łożenia na wspólne małoletnie dziecko już od pewnego czasu. Tym samym, jeżeli żądanie zapłaty obejmować ma zarówno świadczenia zaległe, jak i przyszłe, trzeba zgodnie z art. 21 KPC, zliczyć ich wartość.
Załóżmy na potrzebę objaśnienia, że małżonka zobowiązana jest do comiesięcznych świadczeń alimentacyjnych w wysokości 500,00 zł. Do momentu wytoczenia powództwa nie zapłaciła 4 transz. Syn ma 11 lat, więc obowiązek łożenia na jego utrzymanie z pewnością będzie trwał przez następny rok. Mając na względzie przytoczone przepisy, wartość przedmiotu sporu należy obliczyć w następujący sposób:
WPS = (suma świadczeń zaległych) + (suma
świadczeń alimentacyjnych za jeden rok)
WPS = (4 × 500,00 zł) + (12 × 500,00 zł)
WPS = (2.000,00 zł) + (6.000,00 zł)
WPS = 8.000 zł
Sprawdź także :
- wartość przedmiotu sporu w sprawach o zabezpieczenie, zastaw lub hipotekę.
- wartość przedmiotu sporu – wprowadzenie.
- wartość przedmiotu sporu roszczeń pracowniczych.
- wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych.
- wartość przedmiotu sporu w sprawach o wydanie nieruchomości posiadanej bez tytułu prawnego lub na podstawie tytułu innego niż najem lub dzierżawa.
- wartość przedmiotu sporu roszczeń związanych ze stosunkiem najmu lub dzierżawy.