www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Czas pracy   »   Zakaz pracy w handlu w dni świąteczne - kiedy obowiązuje, kogo dotyczy?

redaktor 07 kwietnia 2012 Zakaz pracy w handlu w dni świąteczne - kiedy obowiązuje, kogo dotyczy?

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w  Ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r., nr 4, poz. 28 ze zm.).

Zobacz:

Ustawa o dniach wolnych od pracy

Kogo dotyczy zakaz?

Zgodnie z art. 151[9a] par. 1 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Zakaz pracy w placówkach handlowych w święta dotyczy  osób zatrudnionych w nich na podstawie umowy o pracę (art. 2 K.p.).

Pracodawca nie może w okresie świąt zawierać ze swoimi pracownikami umów zlecenia , przy zachowaniu warunków wykonywania pracy (praca podporządkowana). Zabrania bowiem tego art. 22 par. 1[1]  K.p. : Rozdział I Przepisy ogólne

Może natomiast otworzyć przez okres świat  swój sklep i osobiście świadczyć w nim pracę.

Zakaz handlu również w Internecie

Niniejszy zakaz dotyczy także prowadzenia  handlu W Internecie.

Potwierdził to Główny Inspektorat Pracy w stanowisku z dna 13 grudnia 2010 r. w sprawie zakazu pracy w sklepach internetowych (GPP-87- 4560-82-1/10/PE/RP): „Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia placówki handlowej, użytego w art. 1519a Kodeksu pracy. Należy jednakże przyjąć, że pojęcie placówki handlowej obejmuje co do zasady wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna.

Zakładając, że użyte w pytaniu sformułowanie „wirtualne sklepy” odnosi się do działalności handlowej dokonywanej za pośrednictwem internetu, należałoby przyjąć, że zakaz pracy w placówkach handlowych w święta obejmuje również sklepy internetowe.”

Ważne!

W święta mogą być otwarte restauracje, hotele lub galerie sztuki. Zgodnie z art.151[10]pkt h Kodeksu pracy w dni świąteczne dozwolona jest bowiem praca w gastronomii, zakładach hotelarskich, a także jednostkach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

Podstawa prawna:

- art. 151 [9a] , art. 151[10] pkt h Kodeksu pracy,

- Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 1951 r., nr 4, poz. 28 ze zm.)

Stan prawny na 7 kwietnia 2012 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: czas pracy ustawa praca dni wolne
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres