Regulacja prawna
W świetle art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Jeżeli pracownik nie wykorzystał w naturze wypoczynku do końca danego roku kalendarzowego, wtedy należy udzielić mu zaległego urlopu najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Powyższe wynika z treści art. 168 Kodeksu pracy . Co ważne, wypoczynek pracownika powinien się rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września, jeżeli jest to dla pracownika dzień roboczy.
Pracodawca nie ma wtedy obowiązku ustalania z pracownikiem terminu pójścia na urlop. Informuje go pisemnie jedynie o tym, że jego zaległy urlop np. za rok 2012 rozpoczyna się od dnia .... i będzie trwał do dnia ....
Pogląd Sądu Najwyższego
Poprzez analogię można odwołać się tutaj do nadal aktualnego wyroku Sądu Najwyższego z dnia 25 stycznia 2006 r. (I PKN 124/05) zgodnie z którym pracownik był zobowiązany do wykorzystania udzielonego mu przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, także przed wejściem w życie art. 167[1] K.p.
W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał , że „(...) prawo do urlopu wypoczynkowego określone jest przepisami o charakterze bezwzględnie obowiązującym i to w odniesieniu do obu stron stosunku pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych zasad, a z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (...) i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy”.
Ważne!
Nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne jego obniżenie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Z art. 282 par. 1 pkt 2 Kodeksu pracy podlega karze od 1 tys. zł grzywny do 30 tys. zł.
Podstawa prawna:
- art. 161, art. 168 , art. 282 par. 1 pkt 2 Kodeksu pracy
Stan prawny na 25 września 2013 roku