Powstanie spółki
Spółka cywilna powstaje przez pisemne zawarcie umowy pomiędzy jej wspólnikami. Każdy ze wspólników (osoby fizyczne) składa samodzielnie wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministerstwo gospodarki. W świetle art. 860 par. 1 Kodeksu cywilnego (K.c.) przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wspólnicy po zawarciu niniejszej umowy są wtedy przedsiębiorcami.
.... i jej nazwa
Zgodnie z art. 43[4] K.c. firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Jeżeli członkami spółki cywilnej są osoby fizyczne, wtedy nazwa spółki powinna zawierać imiona i nazwiska jej wspólników z zaznaczeniem, że jest to spółka cywilna.
Obowiązek informacyjny
Jeżeli wspólnicy spółki cywilnej prowadzą sklep internetowy, wtedy w jego regulaminie podają:
1) nazwę spółki,
2) adres spółki ( adres korespondencyjny i adres elktroniczny, telefon),
3) imiona i nazwiska wspólników,
4) dane wspólników ( NIP, REGON, nr wpisu do CEIDG),
5) dane spółki (NIP, nr rejestru przedsiębiorców KRSS, nazwę sadu rejonowego),
6) wysokość kapitału zakładowego spółki.
... jego regulacja prawna
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 374 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 pisma i zamówienia handlowe składane przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje na stronach internetowych spółki powinny zawierać:
1) formę spółki, jej siedzibę i adres;
2) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer pod którym spółka jest wpisana do rejestru,
3) numer identyfikacji podatkowej (NIP),
4) wysokość kapitału zakładowego i kapitału wpłaconego.
Podstawa prawna:
- art. 43[4], art. 860 par. 1 Kodeksu cywilnego,
art. 374 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030)
Stan prawny na 9 marca 2015 roku