W przypadku umów o dostawę treści cyfrowych zawieranych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa obok podstawowych obowiązków informacyjnych zawartych w art. 12 ust. 1 nowej ustawy konsumenckiej ustawodawca nakłada na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki. Z art. 12 ust. 1 pkt 19 – 20 niniejszej ustawy przedsiębiorca, zwierający z konsumentem umowę, której przedmiotem są treści cyfrowe, zobowiązany jest poinformować konsumenta o funkcjonalności treści cyfrowych, technicznych środkach ich ochrony oraz o mających znaczenie interoperacyjnościach treści cyfrowych ze sprzętem komputerowym i oprogramowaniem, o których przedsiębiorca wie lub powinien wiedzieć.
Zobacz :
Nowa ustawa konsumencka: Treść cyfrowa - definicja
Obowiązki informacyjne przedsiębiorcy: Treść cyfrowa
Sprawdż:
Obowiązki informacyjne przedsiębiorcy : Warunki techniczne świadczenia usług drogą elektroniczną
Utrata prawa odstąpienia od umowy
Przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania konsumenta, któremu dostarcza treści cyfrowe o utracie prawa odstąpienia od umowy. Obowiązek ten wynika z art. 38 pkt 13 nowej ustawy konsumenckiej. Chodzi tutaj o treści cyfrowe, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa do odstąpienia od umowy.
Przykładem może być udostępnienie przez przedsiębiorcę linku do pobrania zamówionych i opłaconych treści np. e –book. Z chwilą pobrania e –booka konsument traci prawo odstąpienia od umowy. „Wyrażna” zgoda konsumenta na przyjęcie przez niego do powyższego faktu wiadomosci powinna być potwierdzona przez zaznaczenie odpowiedniego okienka czyli tzw. checkboxa.
... za wyrażną zgodą konsumenta
Wytyczne Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości dotyczące dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/ 83 /UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów (http://ec.europa.eu) podają przykładową treśc zgody konsumenta: „(...) Niniejszym zgadzam się na natychmiastowe wykonanie umowy i przyjmuję do wiadomości, że utracę przysługujące mi prawo do odstąpienia od umowy z chwilą rozpoczęcia pobierania lub transmisji strumieniowej treści cyfrowych”. Co ważne, potwierdzenie niniejszej zgody oraz informacja o utracie prawa do odstąpienia od umowy powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem wykonywania umowy.
Ważne!
Jeżeli w przypadku dostarczania treści cyfrowych konsument nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu odstąpienia od umowy lub przedsiębiorca nie poinformował go o utracie prawa do odstąpienia od umowy albo przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i 21 ust. 1 nowej ustawy konsumenckiej wtedy konsument nie traci prawa do odstąpienia od umowy. Powyższe wynika z art. 36 pkt 2 nowej ustawy konsumenckiej.
Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1, art. 15 ust. 1, art. 21 ust. 1, art. 36 pkt 2 Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. z 2014 r., poz. 827)
Regulaminy zgodne z prawem w 2015 roku
Potrzebujesz regulaminu zgodnego z prawem ? Nasza kancelaria tworzy regulaminy dla sklepów, portali, firm. Aby dowiedzieć się ile kosztuje napisanie wolnego od klauzul niedozwolonych regulaminu wystarczy wysłać maila z prośbą o wycenę : kontakt@mariuszszaszor.pl
Kancelaria Prawna Mariusz Sząszor
ul. Marii Zientara-Malewskiej 5 5C/4
77-400 Złotów
NIP: PL5040002752
REGON: 301540500
Tel. +48673505369
Fax +48673505379
Kom. +48886610270
www.mariuszszaszor.pl
Stan prawny na 3 maja 2015 roku