www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo cywilne   »   Windykacja   »   SN: Skargę pauliańską można wnieść od dnia dokonania przeniesienia majątku dłużnika na osobę trzecią

redaktor 09 lutego 2016 SN: Skargę pauliańską można wnieść od dnia dokonania przeniesienia majątku dłużnika na osobę trzecią

Regulacja prawna

Skargę pauliańską może wytoczyć wierzyciel w sytuacji, gdy dłużnik  pozbywa się swojego majątku z pokrzywdzeniem wierzyciela, a osoba trzecia przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć, że dłużnik działał z taką świadomością (art. 527 par. 1 K.c.).

Zgodnie z dyspozycją  zawartą w art. 531 par. 2 K.c. osoba trzecia  może rozporządzać otrzymaną ruchomością  np.  sprzedać ją  i wtedy „wierzyciel może wystąpić bezpośrednio przeciwko osobie, na której rzecz rozporządzenie nastąpiło (...)”.

Zobacz:

Dłużnik wyzbywa się swojego majątku - co teraz ?

Zagadnienie prawne

"Czy w sytuacji, gdy osoba trzecia rozporządziła uzyskaną od dłużnika korzyścią w warunkach określonych w art. 531§2 k.c., a wierzyciel ubezskutecznił czynność między dłużnikiem a osobą trzecią w drodze skargi pauliańskiej, termin o którym mowa w art. 534 k.c. należy liczyć od daty czynności między dłużnikiem a osobą trzecią czy od daty czynności między osobą trzecią a "osobą czwartą"?"

Stan faktyczny: Dłużnik znosi wspólność majątkową, daruje nieruchomość X osobie  trzeciej, która następnie ją sprzedaje.

Stanowisko Sądu Najwyższego

W dniu 28 stycznia 2016 r.  Sąd Najwyższy wydał Uchwałę  w sprawie o sygnaturze  III CZP 99/15 : „Po uznaniu przez sąd bezskuteczności czynności prawnej dłużnika z osobą trzecią z powodu pokrzywdzenia wierzyciela, termin do wystąpienia z żądaniem uznania bezskuteczności czynności rozporządzającej korzyścią między osobą trzecią, a osobą czwartą (art. 534 k.c.) liczy się od daty jej dokonania”.

W uzasadnieniu Uchwały czytamy: „(...) jeżeli osoba trzecia rozporządziła dalej uzyskaną od dłużnika korzyścią, termin z art. 534 k.c. w przypadku kierowania powództwa przeciwko osobie czwartej czy piątej, co do zasady liczyć należy od daty pierwszej czynności, chyba że czynność ta została już skutecznie zaskarżona. W tej sytuacji wierzyciel dochowuje terminu, albowiem żąda uznania czynności za bezskuteczną przed upływem 5 lat od czynności dłużnika. W takim wypadku termin do zaskarżenia czynności następnej (między osobą trzecią i czwartą) należałoby liczyć od daty tej czynności. Rozwiązanie to z jednej strony realizuje cel stawiany przed przepisami art. 527 k.c., jakim jest ochrona wierzyciela przed niewypłacalnością dłużnika, z drugiej – usuwa obawę przedłużania czy „otwierania się” na nowo terminu z art. 534 k.c. Eliminuje jednocześnie pokusę nielojalnego zachowania się pozwanego w procesie ze skargi pauliańskiej, polegającego na celowym dążeniu do przedłużania postępowania w celu maksymalnego skrócenia czasu do zaskarżenia przez wierzyciela ewentualnej dalszej czynności”.

Żródło: Sąd Najwyższy – http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze_orzeczenia.aspx?Izba=Cywilna&Rok=2016

Stan prawny na 9 lutego 2016 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: Sąd Najwyższy wierzyciel poradnik wierzyciela skarga pauliańska
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres