www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo spadkowe   »   Dziedziczenie   »   Czy można odziedziczyć wpis do CEIDG?

redaktor 13 marca 2013 Czy można odziedziczyć wpis do CEIDG?

Czy z chwilą śmierci przedsiębiorcy wpis ten należy wykreślić? Czy może jest on dziedziczny? Odpowiedzi na te pytania udzieliło Ministerstwo Gospodarki.

Zgodnie z art. 922 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, dalej: „k.c”, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Wpis do CEIDG polega natomiast na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych podlegających wpisowi, wymienionych enumeratywnie w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), dalej: „s.d.g.”.

Sprawdż:

Jak założyć firmę w 2012 roku – procedury
Ustawa o „jednym okienku” z dniem 17 stycznia 2013 roku wchodzi w życie

Należy przez to rozumieć, że wpis do CEIDG nie jest ani prawem, ani też obowiązkiem majątkowym w rozumieniu przepisów k.c., tym samym nie podlega dziedziczeniu. Wpis zmarłego przedsiębiorcy powinien być wykreślony w oparciu o art. 34 ust. 2 pkt 2 s.d.g. Natomiast przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą dopiero w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 i 2 s.d.g.).

Spadkobierca może natomiast odziedziczyć po zmarłym spadkodawcy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) k.c.

Stosownie do art. 1025 § 1 k.c. na wniosek osoby mającej w tym interes nabycie spadku przez spadkobiercę stwierdza sąd, albo notariusz sporządzając akt poświadczenia dziedziczenia. Należy dodać, że nie istnieje prawny obowiązek uzyskania stwierdzenia nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Orzeczenie sądu ma charakter natomiast deklaratywny, pełni także funkcję legitymacyjną względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia; spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 k.c.).

Żródło: Ministerstwo Gospodarki - www.mg.gov.pl

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: działalność gospodarcza dziedziczenie CEIDG poradnik spadkowy
Ocena: 4,69
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres